TURBO TEKNOLOJİSİ

Turbo Nedir?

Turbocu Otomotiv

 

Turbo nun ne işe yaradığını merak mı ediyorsunuz ?

Turbo şarj, egzoz gazı ile çalışan bir süperşarj da diyebiliriz. Gücünü Superşarj gibi kayışlardan ve dişlilerden değil, egzoz gazının basıncından alır. Turboşarj motora atmosferik basıncın üzerinde hava vererek, yani zorla doldurum yaptırarak daha küçük hacimli motordan daha yüksek güç alınmasını sağlatan , hareketini egzoz gazının dışarı çıkma basıncından alan bir çeşit pompadır.Türbin ve kompresör olmak üzere iki adet pervaneye sahiptir. Türbin, eksoz tarafında yer almaktadır, kompresör emme tarafında. Eksoz gazının çıkma basıncıyla dönen türbin aradaki bağlantı milinin yardımıyla kompresör pervanesini döndürür. Bu sayede motor silindirine önemli ölçüde artan bir hava girişi sağlanır.

Turbo Nasıl Çalışır?

Yanma odasında patlayan hava-yakıt karışımı, egzoz gazına dönüşerek egzoz subaplarından egzoz manifolduna doğru itilir. Bu aşamada egzoza giden gazın basıncı, yol üzerindeki turbonun pervanesini döndürür. Yönlü kanatçıklara sahip olan bu pervane sayesinde gazın önemli bir kısmı türbine girer. Türbin basınçlı gazla dolduğu andan itibaren ters yöndeki kompresör pervanesi de basınçla dönmeye başlar. Dönen bu pervane kompresor salyangozunun hava giriş kısmında ters basınç yaratarak emme kuvveti doğurur, bu sayede emme salyangozunun içine dolan basınçlı hava salyangozun çıkış kısmından emme manifolduna doğru süratle yollanır. Yanma odasına giren basınçlı havanın yakıtla birlikte ateşlendiğinde çok daha şiddetli bir patlama gerçekleştirmesini sağlar.

 

Neden Turbo?

Dünya çapında sıkı emisyon düzenlemeleri hala sürerken, sürücüye eğlenceli araçlar üretirken,  çevrenin ihtiyaçlarını karşılayan motorları oluşturmak için otomobil üreticilerini zorlanıyor . Turbo bunun üstesinden gelmek ve sürücü için önemli avantajlar sağlar: 
- Daha Ekonomik; Turbocu daha az savurgan ısı ve sürtünme yaratarak motorda tüketilen yakıt enerjisinin tasarruf yapmasını, otomobil motorları tarafından üretilen enerji geri dönüşüm sağlar. Sonuç olarak, turbo şarjlı motorlar turbosuz motorlara göre önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlar.
- Doğaya Faydalı; Turbocu motora daha fazla hava sağladığından, yakıt yanmA azdır, ve bu nedenle temiz bir doğa.  Bugünün turboşarjlı dizel motorlar emisyonlarını geleneksel motorlara göre% 50 NOx az ve CO2 üretir.

Tüm bu sorunlarınız ve sorularınız için lütfen  uzman personelimize başvurun.

 


ELEKTRİRİKLİ TURBOŞARJ,  GELECEK NESİL TURBO NASIL OLACAK?

Eğlenceli bir sürüş deneyimi için neredeyse anında güçlendirme ve tork Büyük motor gücü ile küçük motorlu yakıt ekonomisi sağlar Yanma ve hibrid araç performansını iyileştirir Yanma, hibrid ve elektrikli araçlar için temiz ve verimli teknoloji çözümlerinde dünya lideri olan BorgWarner, Daimler'in en son 3.0 litrelik benzinli motorunda 48 voltluk eBooster® elektrikle çalışan kompresörünü piyasaya sürdü. Motor, yakıt verimliliğini artırmak, düşük torku artırmak ve herhangi bir algılanabilir turbo gecikme olmadan isteğe bağlı bir destek sağlamak için bir BorgWarner kaynaklı turboşarj ile eşleşen eBooster teknolojisini içermektedir. BorgWarner Turbo Systems Genel Müdürü ve Genel Müdürü Frédéric Lissalde, "6 silindirli motorların, aynı performansı ve daha eğlenceli sürüş deneyimini daha büyük bir konvansiyonel V8 olarak sunabilmelerini sağlıyor" dedi. "Motorun küçültülmesini sağlayarak, eBooster teknolojisi yakıt verimliliğini yanma ve hibrid araçlarda yüzde 5 ila 10 artırıyor." BorgWarner'ın eBooster elektrikle çalışan kompresörü, turbo şarj almaya başlayana kadar düşük devir hızındaki artırmayı artırarak turbo gecikmeyi hemen hemen ortadan kaldırarak talebin artmasını sağlar. Turbo fiyatları Fırçasız bir DC motor, dayanıklı samaryum-kobalt mıknatıslar ve yüksek verimli elektrikli elektronikler içeren kompakt eBooster teknolojisi, otomobillerin esnek paketleme seçeneklerini sunar ve çok çeşitli hibrid veya yanma uygulamalarına uyarlanabilir. Turbocu otomotiv den gelecek yeni haberler için takipte kalın